TurkishWin

CampusWINnerlar, hoşgeldiniz!

CampusWIN_Oryantasyon_2015

 ‘Dünyada görmek istediğiniz değişim, kendiniz olmalısınız’  Ghandi

Değişim için kız kardeşlik ağımız TurkishWIN’in, 2016 yılı CampusWIN programı için başvuruları 6 Aralık’ta sona erdi. Ben de kızkardeşlik ağımıza katılacak yeni kadınlara erken bir hoşgeldin demek istedim. Sevgili kızkardeşlerim, aramıza hoşgeldiniz! Bu yazı ile sizlere hem kendi TurkishWIN hikayemi anlatmak, hem de TurkishWIN Ailesi’ne katılmanın nasıl bir değişimi başlatabileceğine dair benim gözümden bir fikir vermek istedim.

2014 yılı benim için TED videolarına bağımlı hale geldiğim bir yıl olarak kişisel tarihime yazılmıştı. Aynı dönemde kadınların toplumsal gelişimine nasıl katkı sağlayabileceğim sorusuna bir cevap aramakla da meşguldüm. Bunu duyan bir arkadaşımın ‘TurkishWIN networkünün vieoları da ilgini çekebilir’ demesi üzerine, ilk fırsatta Melek Pulatkonak’ın ‘TurkishWIN’in Hikayesi’ videosunu izledim. Melek’i ailesindeki kadınlar, Avusturya Lisesi’ndeki arkadaşları ve  TED videolarına takıntısı üzerinden TurkishWIN’in kuruluşunu anlatırken dinlerken, kendimi ablamı dinler gibi hissettim. Birden bire her şey yerli yerine oturdu, ben kesinlikle bu kız kardeşlik ağının bir ferdiydim. TurkishWINner olmamın ardından katıldığım ilk etkinlik de Melek’in ‘Hikayelerin Gücü’ öğrenme çemberiydi. İlk etkinlikten sevgili Sertaç ile birlikte ayrılıp, Karaköy’de bir yemek yedik. Kişisel hikayelerimiz masanın üzerine yığıldı. O günden sonra TurkishWIN etkinliklerini elimden geldiğince ajamdamda önceliklendirdim.

Duygu Peker Pelin Gezer Brooklyn

Duygu Peker – Pelin Gezer

Eylül 2015 TurkishWIN genel merkezinde 2015 CampusWINnerları’nın oryantasyon heyecanı ile geçti. Aynı zamanda Bahar Moralıgil düğün hazırlıkları ile ilgilenirken, bir yandan  ‘Mentoring’ programı için başvuruları eşleştirmekle meşguldü. CampusWINnerlar Pelin Gezer ve Duygu Peker girişimciliğin okulu olarak da bilinen Entrepreneurs Roundtable Accelerator’a gitmek için Indiegogo’da başlattıkları kitlesel fonlama kampanyası ile dilden dile dolaşıyordu. 11 Eylül’de CampusWIN’in iki günlük oryantasyon süreci başladı. 12 Eylül’de oryantasyon programına ben de bir TurkishWINner olarak katıldım. CampusWINnerlarla birlikte Endeavor Turkey kurucusu Didem Altop‘tan girişimciliği ve Oya Günay‘dan kişisel farkındalığı dinledikten sonra, kız kardeşlerimin sorularını yanıtladım. Bu vesileyle 12 Eylül CampusWINner Gökçe Gülcüler ve ortağı Müge Ulusoy’un projesi Ustamdan ile tanıştığım gün oldu. CampusWIN’in İşe Alım, Sosyal Medya gibi farklı çalışma komiteleri de ilk toplantılarını aynı gün gerçekleştirdi.

CampusWIN

TurkishWIN etkinlik duyuruları eposta kutumu doldurmaya başladı, derken kız kardeşlerle networking kahvaltıları gerçekleşti. 30 Eylül günü ‘Senin için bir mentee adayımız var’ bildiriminin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Campus Liderleri’nden Elif Gürbüz ile tanıştık. Elif’le şimdiye kadar yaptığımız görüşmelerde karşılıklı olarak birbirimize yeni düşünme alanları yarattık. Aynı dönemde, ufak da olsa Ustamdan ekibine yardımcı olmaya çalıştım.

Yılın ilk TurkishWIN Talks etkinliği Vodafone’un ev sahipliğinde 15 Ekim’de gerçekleşti. FIFA Danışmanı Ebru Köksal, ödüllü girişimci Prof. Aytül Erçil, atlara fısıldayan kadın Ilginay Göksel ve hikaye anlatıcısı Judith Liberman kendi hikayeleriyle TurkishWINnnerlar ve aramızdaki CampusWINnerlara ilham verdiler. Aynı gün Melek bizleri Binyaprak ekibi ile de tanıştırdı. Aylardan beri dilimizde olan proje en sonunda hayata geçti. Bilmeyenler için; TurkishWIN Türkiye ile kültürel, profesyonel ya da coğrafi bağı olan kadınları bir araya getiren bir sosyal ağ. Etkinlikler bu nedenle İngilizce içerikte gerçekleşiyor. Bu haliyle de Türkiye’de yaşayan profesyonel ya da girişimci kadınların hepsini içine alamayan bir ağ olarak kalıyordu. Binyaprak çalışan ve üretmek isteyen kadınların fark yarattığı, Türkçe içerikli yayın ve etkinliklerin yapılacağı bir sosyal ağ. Binyaprak’tan güzel haberlerin gelmesi de gecikmedi; Webrazzi Summit’te 500 Startups’ın Türkiye yatırım ortağı olan Erhan Erdoğan’ın Binyaprak platformuna 50 bin dolar yatırım yaptığı açıklandı.

TurkishWINnerlar benim aralarında olamadığım onlarca etkinlikte bir ayaya geldiler, Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte MasterCard sponsorluğunda ‘Evin Hesap Uzmanı Kadın‘ projesine imza attılar, Soroptomistanbul’a katıldılar. Daha fazlasını merak edenler buradan buyursunlar!

Hon. Mark KennedyGeçtiğimiz hafta sevgili Sertaç’ın davetlisi olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde İtibarı Yönetenler Zirvesi’ne katılarak, George W. Bush ve Obama’nın danışmanlığını yapmış Mark Kennedy’i canlı canlı dinledikten sonra tanışma fırsatı yakaladım. Bu, aylar önce gittiğim Melek’in öğrenme çemberinde tesadüfen yanıma oturan Sertaç ile, Melek’in bize yaptırdığı egzersizi yapmış olmasak mümkün olmayacaktı. Zaten o kadar da önemli değil. Esas önemli olan, Sertaç’la Bağdat Caddesi’ndeki Kırıntı’da birlikte ettiğimiz kahvaltı esnasında ettiğimiz sohbet gerçekleşmeyecekti. Kişisel hikayelerimizden çıkarımlarımızın bizleri ileride nereye taşıyacağını çok merak ediyorum.

Benden ne yazık ki bu kadar! Merak edip bakarsanız, uzun zamandır yazı yazmaya fırsat bulamadığımı fark edeceksiniz. Ancak bulduğum ilk fırsatta elden geldiğince sizlere kız kardeşlik ağımızı anlatmak istedim. Aceleye geldi gelmesine ama bir sıfırdan her zaman iyidir.

2 Comments

  • Reply serap Aralık 8, 2015 at 8:17 am

    Baharcım, yazının içeriği güzel. Ama esas dikkatimi ceken yazının tarzı oldu. Sen yazdınsa tebrik ederim. Sevgiler

    • Reply admin Aralık 19, 2015 at 1:12 pm

      Bu sitedeki bütün yazıları ben yazıyorum. Teşekkür ederim :))

    Leave a Reply