Bahar Kümbetli

İnsan Kaynakları Profesyoneli, Eğitmen, Koç

Ufacıktım, tefeciktim içi dolu turşucuktum. Tek kanallı dönemde her akşam televizyonda Kaddafi ile Arafad’ı görmekten mi  yoksa dönemin siyasi liderleri politikacıdan çok meddaha benzediğinden mi bilinmez; gelecekte kendimi ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak hayal ederdim. Zamanla haberlerden çok iletişime, işlemlerden çok sözcüklere, paradan çok iç huzuruna değer verdiğimi fark edince; hem ‘Ne iş yapacağım ben?’ sorusunun doğru cevabını bulmak, hem de kendimi daha iyi tanıyabilmek için Uludağ Üniversitesi’nde felsefe okudum ve Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden 2 yaz dönemi boyunca dersler aldım.

Boş durmayıp yaz tatillerimi saha araştırmalarına ayırdım; Posta Gazetesi’nde yazı işleri asistanlığı, Plato Film’de Prodüksiyon Asistanlığı, ‘Keloğlan Karaprense Karşı’ filminde Reji Asistanlığı yaptım. Mezun olur olmaz Igoa Interactive Agency’de Muzaffer Malkoç’un kanatları altında başladığım reklam yazarlığı macerama, Alice BBDO’da noktayı koydum.

İnsan Kaynakları formasyonumu ‘okulum’ bildiğim CEVA Lojistik İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nde çalıştığım 2  yıl içinde aldım. Beyaz ve mavi yaka çalışanlarla ilgili işe alım, performans değerlendirme, eğitim yönetimi, personel özlük işleri ve yasal süreçlerde tecrübe edindim. Efsun Yüksel Tunç’tan aldığım ‘Eğitimcinin Eğitimi’ sonrasında, CEVA Akademi’de iç eğitmen olarak oryantasyon, farklılıkların yönetimi ve takım çalışması eğitimleri verdim. Ardından Digitürk Türkmax’te yayınlanan Heberler isimli kara mizah programında senarist Levent Kazak’ın kişisel asistanlığını yaptım. Aynı dönem yazmış olduğum kitap tanıtım yazıları Optimist Dergi, Radikal Kitap, Agos Kitap gibi mecralarda yayınlandı. Doğa Okulları’nın öğretmen eğitimi için yapılandırdığı Doğa Akademi’nin kuruluş çalışmalarına Eğitim& Gelişim Uzmanı olarak destek verdikten sonra Indus Danışmanlık’ta tam zamanlı eğitmen olarak çalışmaya başladım. Ziraat Bankası, İpsos, Dedaş, Halkbank gibi müşterilere iletişim, zaman yönetimi, müşteri ilişkileri, stres yönetimi gibi kişisel gelişim eğitimleri verdim. Eş zamanlı olarak Peugeot Otomotiv Türkiye İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nde İnsan Kaynakları İş Ortağı olarak 1,5 yıl hizmet verdim. 2015 yılı Ekim ayı itibari ile Affidea‘da İnsan Kaynakları Müdürü olarak  kariyerime devam ediyorum.

2009 yılından bu yana bir başlayıp, bir bıraktığım blog yazılarımı toparlayarak baharkumbetli.com adresinde sizlerle paylaşma kararı aldım. Derken araya hayat girdi.

Bıraktığım yerden, kendi meşrebimce paylaşmaya devam…

Karanfil elden ele…